Teise aasta kevadised/ suvised aiatööd

Sel suvel sai meil majja kolimisest aasta. Kolisime küll väga pooleli olevasse majja, aga kõik eluksvajalik oli olemas. Samuti jõudsime eelmisel kevadel enne kolimist koristada hoovi enamusest suvila lammutusest ja ehitamisest üle jäänud jääkidest ning ära tasandada hoovi pinna ja külvata suures osas ka muruseemne. Samuti said ette uued väravad ning paigaldatud tänavakivi (link). Natuke jõudsime isegi ka hoovi nö kujundusega tegeleda istutades aia äärde mõned elupuud ning tõstes ümber lilli ja põõsaid. Eelmise aasta hoovi korrastamise pikem ülevaade on saadaval: Hoovi korrastamine ja muru külvamine.

Sel kevadel oli küll meie põhirõhk maja teise korruse väljaehitamisel, siis maikuu ilusate ilmade saabudes ei raatsinud kuidagi toas olla ja võtsime ikkagi ette mõned vajalikud ja vähem vajalikud kevadised aiatööd ning korrastasime veelgi muruplatsi. Selleks tuli veelgi mulda hoovis ümber tassida. Oligi juba eelmisest aastast see vaev ununenud. 😀

 Kuna aga maikuu algus oli suhteliselt kuiv ja päikseline, siis tuli uut ja tegelikult ka eelmise aasta muru pidevalt ka kasta. Eelmise aasta muruplatsil on ka mullaseid laike sees, kuhu osaliselt külvasin seemet juurde ja osaliselt lihtsalt ootasin, et murutaimed ise oma juuri laiali hakkaks ajama. Mida need ka õnneks tänu juunikuu vihmadele tegid, tänu millele juulikuuks oli meil kogu hoovil ilus tihe muruplats.

Lisaks mullatöödele võtsime see kevad kätte ja istutasime ajutisest paigast lilled lillekastidesse, et ka seal aianurgas muruplats korda saada. Lilled ja mõned ilupõõsad on meil alles eelmise omaniku poolt suvilasse istutatud taimedest. Ideaalis küll plaanin kogu hoovi haljastuse ise paika panna ja taimed välja valida, aga pole välistatud,et kõik need lilled ja põõsadki alles võivad jääda, seetõttu hoian neid seni alles kuni olen lõplikult plaani paika saanud. Lisaks tõi ka naabrinaine ühe liiliate põõsa.

Et lilled saaks kuhugi korralikult ümber tõsta, siis ehitasin maja ette nurka hetkel euroalustest lillekastid ning töötlesin need aiaga sama tooni Pinotexi musta puidukaitsevahendiga. Tõstsin lilled sisse ning katsin pinna pealt männikoore multšiga.

1525107667883.jpg

Juulikuus isegi läksid vaatamata püsivale põuale osad lilled õitsema ja aianurk nägi kohe palju rõõmsam välja. Ka uus muru oli selleks ajaks ilusasti kasvama hakanud. Seal nurgas nüüd ongi veel aiapostid korda teha.

IMG_20180731_133949.jpg

Aianurk juulikuu lõpus

See oli esimene mu isiklik õueprojekt siin. Tavaliselt teeme ikka mehega kõik asjad koos. Mina üldiselt mõtlen välja, mees saeb ja kruvib ning lõpus siis mina jälle värvin/ vahatan/ õlitan. Aga seekord säästsin tema ehitamise aega ning tegin kõik ise. Saagisin küll käsisaega, kuna pelgan neid ketassaage, aga valmis ta sain. 😀

Sellest sain hindu juurde, et saan ka üksi mõne asjaga hakkama ja paar päeva hiljem võtsingi päeval kahe nohuse lapsega kodus istudes päeval ette neile õuelaua ehitamise. Ideid otsisin Pinterestist ja lihtsalt googeldades, kust leidsingi piknikulaua idee. Mõõdud ja muu aga panin jooksvalt paika. Materjaliks leidsin suvilast alles jäänud terrassilaudu, millest õnneks tuli ülitäpselt välja.

Minu jaoks kõige keerulisem oli jalgade õige kaldnurga paika saamine ning õigete kõrguste välja mõtlemine. Lõpuks võtsin kõrguste mõõdud tubase lastelaua ja -toolide järgi, et lastel seal ka mugav istuda oleks ikka. Samuti oli keeruline, et kõik täisnurga alla jäävad ühendused ja nurgad ka seda oleks. Kasutasin selleks nurgikut ja lihtsalt mõõdulinti. Kõigepealt tegingi valmis mõlemad need A-jalgade raamid. Seejärel võtsin julguse kokku ja saagisin laua ja pinkide lauad elektrilise järkamissaega mõõtu (läks ikka palju kiiremini kui käsitsi saagida :D). Lasin lauad terrassikruvidega jaldage külge ning seejärel saagisin käsisaega lauaplaadi ja istumisaluste toed äärest pool viltu õigesse mõõtu alles.

Kuna terrassilauad olid suhteliselt tuhmunud, siis õlitasin kogu laua pruuni välistöödeks mõeldud õliga ja laud sai kohe palju värskema ilme. Kuna taaskasutasin puitu, siis on küll laual kruviauke natuke rohkem sees kui kruve, aga üldpildis see tegelikult ei häirigi.

IMG_20180504_145533.jpg

Päris lahe oli ka endal lõpptulemust vaadata, et täitsa ise sellega hakkama sain! Ei tasu ikka põdeda liialt, et vaid mehed saagi ja trelli kasutada oskavad. 😀

Peale seda tuligi tuhin sisse, et hoovis ladustatud suvila lammutamisest alles jäänud puitu veelgi ära kasutada ja võtsime ette ning ehitasime valmis maitsetaimede peenrakasti. Selleks saime siis kasutada 50×100 prusse, mis olid enne suvila fermidena kasutusel.

Alustasin paberil plaani paika panemisest ning kastile õige koha leidmisest. Kui need tehtud said, siis hakkasime prusse mõõtu saagima ning kasti kokku kruvima.

IMG_20180513_154551.jpg

Kui kasti kõik tasandid kokku said ja toed nurkadesse pandud, siis töötlesime kasti jälle musta Pinotexi puidukaistevahendiga, et see niiskusele rohkem vastupidavam oleks ning samas sobiks ka hoovi teiste peenrakastide tooniga.

IMG_20180513_214202.jpg

Peale kasti paika tõstmist tuli see siis mullaga täita. Et poest toodud korralikku aiamaa mulda kuluks vähem, siis täitsin põhja hoovi mullapinna tasandamisest üle jäänud mullaga. Selle siis katsin Biolan aiamaa musta mullaga ning tomatitele mõeldud kasti spetsiaalse Biolani tomatite turbaga. Seejärel istutasin pottidest tomatitaimed ümber ja tõstsin hoovist ajutisest kohast murulaugud ja karulaugu ning ühe kuumaasika taimegi samuti sinna kasti ümber.

IMG_20180515_204113.jpg

Seejärel külvasin ülejäänud kastidesse erinevaid maitsetaimi. Poiss külvas endale ka porganeid üle kastide. 😀 Jagasin kasti erinvad tasapinna erinevate omadustega taimede vahel. Kõige madalamasse kasti said püsitaimed, mis siis ehk peavad seal kastis ka talved üle. Keskmisesse said tomatid, mille juurde nurkadesse panin ka natuke redist. Ei tea, kas see seal küll kasvama hakkab, aga proovida võis, kuna muidu sellele ruumi ei jagunenud. Kõige kõrgemasse kasti said maitserohelised ja salatid ning poisi porgandid. Lootsin vaid, et midagi ikka üles ka tuleb!

IMG_20180515_191015.jpg

Isegi väga korralik saak tuli sellise kuiva suve ja väikese peenra kohta. Juunikuus juba sai lisaks murulaugule ka värsket redist, salatid, petersell ja spinatit. Juulikuus valmisid maasikad, herned, tomatid, till ning basiilik. Väga mõnus on ikka enamus salati materjali oma hoovist ise korjata. Veel on tulemas porru ja mõned porgandidki. Järgmine aasta loodan leida aega ehk mõni väike peenar juurdegi teha.

IMG_20180624_125600

Esimene oma aia redis

Muidugi tuli ehitamise kõrvalt ära teha ka kõik nö igapäevased hoovitööd. Maikuus pügasime ära hekid ning terve kevade ja suve niitsime muidugi iga nädal ka muru. Niiskemal ajal kasvas nädalaga muru ikka väga lilleliseks, kuna meil on murus suhteliselt palju ristikut sees. Samas ei tahtnud me tänu pidevale põuale väga tihedalt ja liiga lühikeseks ka muru niita, kuna osa muru oli alles uus muru ja ülejäänu alles vaid teise suve muru. Seetõttu pidime ka suhteliselt palju see kevad ka muru kastma, et uus muruseeme ikka idanema hakkaks ja värske muru kohe ära ei sureks.

1528901651767

Muruplats enne ja pärast niitmist

Maikuu soojade ilmadega ehitasime valmis ka laste mänguväljaku, mis võttis küll omajagu aega ära, aga andis lastele terve suve ikka hoovis palju lõbusat tegevust juurde! Mänguväljaku ehitamisest kirjutan eraldi ka täpsemalt. Et mänguväljaku aga saaks ehitada sinna, kuhu soovisime, siis pidime ka sõstrapõõsad lõpuks üles kaevama, mis peale ühe läksid kõik uutesse peredesse edasi kasvama.

IMG_20180731_135443~2.jpg

Laste mänguväljak ja piknikulaud

Lisaks tuli ka natuke hoovi korrastada. Ehitasime näiteks kaminapuudele ajutise varjualuse kuni kuuri valmimiseni. Samuti vedasime veel eelmisest aastast alles jäänud oksi naabruskonna lõkkeplatsi, mis siis jaanipäeval ära sai põletatud, koos teiste naabrite põlevmaterjalidega. Sorteerisime ära veel alles oleva puitmaterjali ja ladusime need ümber või kasutasime ära nii, et kolme hunniku asemel jäi alles vaid üks.

Samuti võtsime lõpuks juulikuus vastu otsuse võtta maha maja otsas olev kuusk. Meile mõlemale see kuusk väga meeldis, aga kuna see kasvas õhuliini kaitsevööndi serval ning majale suhteliselt lähedal, siis ohutuse mõttes siiski loobusime selle alles hoidmisest. Kõige enam muretsesin, et kuuse juured võisid ehitustööde käigus vigastada saada ja kuna meil on vaid 30cm mulda, mille all siis korralik kõva paepinnas, siis lõppkokkuvõttes tundus mõistlikum sellest siiski loobuda ja hoovi paremasse asukohta pigem uus väiksemakasvuline kuusk istutada. Lisaks andis otsustamisele hoogu juurde see, et Elektrilevi tuli just tegema plaanilist liini aluse hooldusraiet ja kuna kuusk asus kaitsevööndis ning meil oli sellele ka õnneks raieluba olemas, siis nad olid valmis selle ise maha võtma. Nii me kuusk siis juulikuu lõpus ka pikali langes.

IMG_20180728_143509.jpg

Kuuse langetamine juulikuu lõpul

Nende poolne maha võtmine oligi vaid võimalik tänu meie nõusolekule ning raieloale. Nimelt tuleb Harku vallas kõigile puudele, mille läbimõõt on 1,5m kõrguselt suurem kui 8cm taodelda raieluba. Esimest korda taotlesin seda juba eelmisel suvel, aga siis tänu ametnike puhkustele jäi mulle vastus tulemata ja kuna ise ka veel olime kahtleval seisukohal, siis neid väga torkima ka ei hakanud. Kui aga sel talvel tormidega kuusk meeletult kõikus, kirjutasin uuesti valda ning uus ametnik võttis pooleli oleva dokumendi kiiresti ette ning sain lao juba paari päevaga kätte. Raieloa saamiseks tuli meil veel eelmisel aastal täita vastav ankeet, siis nüüd on selle taotlemine veebipõhiseks tehtud. Raieluba kehtib 1 aasta peale väljastamist.

Kuigi Elekrtilevi alltöövõtja võttis kuuse maha, siis puitmaterjal jäi meie mureks. Õnneks olid nad vastutulelikud ning jupitasid tüve ära. Meil jäi vaid veel oksad ära saagida ja need lõkkesse viia.

Jupiti ja jätkuvalt on mul käsil ka eesmise piirdeaia nö renoveerimine. Toonin aialipid Pinotexi puidukaitsevahendiga mustaks ning plaanis on jõuda enne talve ka aiapostid renoveerida. Need siis plaanin lihvida lahtisest värvist ja roostest puhtamaks, roostetõkkega üle teha ning väravaraamidega sama tooni tumehalliks värvida. Ka postkasti värvisin juba sprey-värviga sama tooni ära. Tegelikkuses läheb postkast sissepoole aeda ja välja tuleb luuk, aga hetkel ei jõudnud sellega ära tegeleda.

IMG_20180731_142214.jpg

Postkast sai aiapostidega ühte tooni

Kõiki plaanitud töid me see kevad/ suvi hoovis siiski ära ei teinud, kuna hetkel on prioriteetsem teise korruse väljaehitamine ning maja fassaaditööd lõpetada. Ülejäänud mõtted ja plaanid otsustasime hoovi osas jätta järgmisesse aastasse. Siis jõuab talvel ka veel plaane läbi mõelda ja kohe kevadel tegutsema hakata. Ühesõnaga hoovis on tööd veel küll ja küll! Aga see see majainimese elu olegi! Ja meile see meeldib! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s